Saavutettavampi ja sujuvampi ympäristö pyörämatkailijalle ja arkipyöräilijälle? Keinoja ja keskustelua eri näkökulmista

Esitysmateriaalit ja tallenteet

|

14.10.2024

KAPU – Kattavammat pyöräilyverkostot ja palvelut yhteistyöllä -hanke polkaistiin vauhtiin kunnille ja yrityksille suunnatussa kick off -tilaisuudessa Maskun Askaisissa syyskuussa 2024. Tilaisuudessa kuultiin monipuolisen asiantuntijajoukon alustuksia esteettömyyden, saavutettavuuden ja reittien kehittämisen näkökulmiin. Tälle sivulle on koottu tilaisuuden puheenvuorojen materiaalit.

Kenelle

  • kuntien asiantuntijoille
  • yrityksille ja järjestöille, joiden toiminta kytkeytyy suoraan tai välillisesti pyörämatkailuun

Puheenvuorojen tiivistelmät ja materiaalit

Työkaluja kunnille pyörämatkailun edistämiseen – KAPU- ja BAB-hankkeiden tavoitteet ja toimenpiteet

Heidi Heikkilä, projektipäällikkö, Turun ammattikorkeakoulu & Paula Väisänen, kestävän liikkumisen asiantuntija, Valonia

Hankkeiden avulla kehitetään maakuntaamme halkovaa EuroVelo10-pyöräreittiä ja autetaan kuntia saamaan parhaat hyödyt nyt meneillään olevasta pyörämatkailubuumista. Bike Across the Baltic (BAB) -hankkeessa on kehitetty pyöräreittien suunnitteluopas kunnille ja reittien kehittäjille sekä tarkastettu Eurovelo10-reittiä eurooppalaisten kriteerien mukaisesti.

Kapu – Kattavammat pyöräilyverkostot ja palvelut yhteistyöllä -hankkeessa taas zoomataan osallistujakuntien infraan ja palveluihin tarkemmin ja käydään laajaa vuoropuhelua keskeisten toimijoiden kanssa palveluiden ja informaation parantamiseksi. Esimerkiksi matkailuyrittäjille hankkeet antavat tietoa pyörämatkailijoiden tarpeista sekä yleisesti että juuri omalla seudulla. Tiedon pohjalta yrittäjät ja muut palveluntuottajat voivat kehittää jo olemassa olevia palveluitaan ja ottaa palveluvalikoimaansa uusia tuotteita.

Löytääkö pyöräilijä tietoa, löytääkö perille? Näkökulmia saavutettavuuteen pyörämatkailussa

Telle Tuominen, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu

Löytääkö pyöräilijä tietoa, löytääkö perille? Monikanavainen pyöräreitin markkinointi on avain reitin tunnettuuden ja sen myötä matkailijamäärien lisäämiseen. Markkinointisisältöjä suunniteltaessa on syytä huomioida moninaiset tiedontarpeet. Kiinnostuksen herättämiseen tarvitaan inspiroivaa visuaalista sisältöä, kun taas matkan tarkempaan suunnittelu- sekä kokemusvaiheeseen tarvitaan yksityiskohtaista palvelu- ja reittitietoa.

Esteettömyys ja saavutettavuus osana matkailualan yrityksen kehittämistä

Marjo Kivi, johtava esteettömyysasiantuntija, VTM, Avaava Oy

Väestön ikääntymisen myötä liikkumis- ja toimimisesteisten henkilöiden määrä lisääntyy ja esteettömyyden merkitys matkailupalveluissa kasvaa.  Matkailualan yrityksen kokonaisvaltainen esteettömyyden kehittäminen tarkoittaa paitsi fyysisten esteiden poistamista, myös palvelujen ja viestinnän saavutettavuuden kehittämistä sekä tiedon ymmärrettävyydestä ja tuotteiden käytettävyydestä huolehtimista. Puheenvuoro valottaa esteettömyyden ja saavutettavuuden merkitystä koko palvelupolun kokonaisuudessa, kotoa kohteeseen ja takaisin.

Kokemuksia BikeMenu-hankkeista

Jouko Parviainen

Esitys tiivistää kokemuksia lounaisessa Suomessa vuosina 2020-2024 toteutetuista BikeMenu-hankkeista. Neljän maakunnan alueella kehittämistyön perustana olivat olemassa olevat reitit kuten EuroVelo10, Saariston Rengastie, rannikkoreitti, historialliset reitit sekä paikalliset pyöräilyreitit. Hankkeessa mm. kartoitettiin lähes 2 000 kilometriä retkipyöräreittejä, verkostoiduttiin yli maakuntarajojen, markkinoitiin Welcom Cyclist -tunnusta ja kehitettiin pyöräilijöille soveltuvia, ravitsevia ja maistuvia menuita. Ruoka- ja pyörämatkailua yhdistäviä palvelukokonaisuuksia ei vielä liiemmälti markkinoida kansainvälisestikään, joten BikeMenu-hankkeissa ollaan oltu tässäkin teemassa edelläpolkijoita.

Pyörä x matkailu! Mitä tulee ottaa huomioon ja keitä pitää olla mukana pyöräreittien ja palveluiden kehittämisessä?

Mikä on Welcome Cyclist -tunnus ja mitä merkitystä sillä on minun yritykselleni tai meidän kunnallemme?

Heli Laukkanen, koordinaattori, valtakunnallinen Pyörämatkailukeskus Bikeland.fi

Pyörämatkailukeskuksen esityksissä paneuduttiin pyörämatkailuteemaan eri näkökulmista. Kuultiin esimerkiksi Saksassa ja Suomessa tehtyjen pyörämatkailukyselyiden tuloksia: erityisesti näkyy sellaisten pyörämatkojen määrä (lähes 60 %), joilla pyöräretki on yksi matkan aktiviteeteista, ei niinkään matkan itsetarkoitus. Tämä rohkaisee kuntia markkinoimaan pyöräreittejään ja palveluita kaikille matkailijoille. Moni matkailija saattaa tarttua tilaisuuteen ja tekee pyöräretken lomallaan – vaikka ex tempore. Markkinointi ei ole turhaa alueen omallekaan väestölle. Moni kuntalainen voi hoksata aivan uusia reittejä ja virkistyskohteita arkeensa.

Esityksissä tarkasteltiin myös erilaisia pyörämatkailija-profiileja ja näiden tarpeita matkoillaan. Oli kyse sitten pitkänmatkan pyöräilijästä tai lyhyempien retkien polkijasta, on peruspalveluiden saatavuus heitä yhdistävä tekijä.

Heli Laukkanen esitteli eurooppalaisen Welcome Cyclist -tunnuksen ja sen kriteerit ja kannusti yrityksiä, yhdistyksiä ja kuntia hakemaan sitä. Tunnuksen omaavat palvelupisteet näkyvät Euroopan laajuisesti kartalla ja erityisesti ulkomaalaiset pyörämatkailijat käyttävät EuroVelo-reitistöä matkasuunnittelunsa pohjana.

Anna Sampo

viestintävastaava
040 197 2257
anna.sampo@valonia.fi

Marja Tommola

kestävän liikkumisen asiantuntija
040 832 8515
marja.tommola@valonia.fi

Paula Väisänen

kestävän liikkumisen asiantuntija
044 907 5986
paula.vaisanen@valonia.fi

Materiaaliin liittyvät hankkeet

KAPU – Kattavammat pyöräilyverkostot ja palvelut yhteistyöllä

1.4.2024 –31.12.2026