Aurinkosähköasennusten määrä pientuotannossa 2025 on vähentynyt Varsinais-Suomessa jo toista vuotta peräkkäin. Huippuvuosista 2021 ja 2023 asennusmäärä on pudonnut lähes neljäsosaan. Kysynnän hiipuminen on nähtävissä myös tarjonnassa: useita aurinkosähköjärjestelmiä tarjoavia yrityksiä on poistunut markkinoilta.
Vuonna 2025 asennettiin uusia aurinkosähköjärjestelmiä koko maakunnassa 1 110 kpl ja niiden yhteisteho on 14,770 MW. Verkkoalueilla valtaosa asennuksista, 65–92 prosenttia, toteutettu pientaloihin. Järjestelmien keskikoko ei ole juurikaan kasvanut aikaisempaan vuoteen verrattuna. Niiden kokoluokka vaihtelee 8–14 kWp välillä. Tiedot perustuvat Valonian alueen verkkoyhtiöiltä kokoamiin tietoihin.
Pientalojen aurinkosähköjärjestelmien rinnalle hankitaan enenevässä määrin akkuja. Verkkoyhtiöiden mukaan niiden liittäminen verkkoon on lisääntynyt parin viimeisen vuoden aikana. Tietoa akkujen kokonaismäärästä ja tehosta pientuotannon osalta ei ole koottu maakunnan tasolla.
Taloyhtiöiden energiayhteisöjen määrä pysynyt vähäisenä
Uusia taloyhtiöiden energiayhteisöjä on perustettu viime vuonna kuusi. Maakunnassa on maaliskuussa 2026 yhteensä 39 taloyhtiötä, joissa toimii aurinkosähkön tuotannon jakamiseen perustettu energiayhteisö. Verkkoyhtiöt eivät usko energiayhteisöjen määrän merkittävästi kasvavan, sillä yhteydenottoja ei juurikaan tule.
Taloyhtiötoimijoiden kanssa keskustellessa kehitys ei yllätä. Saatujen kommenttien mukaan taloyhtiöillä on paljon korjausvelkaa, eikä aurinkosähköjärjestelmän hankinta ole toteutuslistalla kovin korkealla, jos putkiremontti tai linjasaneeraus odottaa. Yhtiöillä on myös haasteita saada lainaa, varsinkin Turun kaupunkiseudun ulkopuolella.
Varsinais-Suomen aurinkosähkötilastot perustuvat maakunnan alueella toimivien viiden sähköverkkoyhtiön ilmoittamiin tuotantotietoihin. Valonia on koonnut tietoja vuodesta 2016 alkaen. Lisäksi on seurattu pientuotannon järjestelmien kokoluokan kehitystä. Seurantaan on lisätty taloyhtiöiden energiayhteisöjen määrä vuodesta 2023 alkaen.