Jättipalsamit saivat kyytiä Visit Turku Archipelagon talkoissa

Uutinen

|

23.6.2025

Tässä artikkelisarjassa esittelemme paikallisten yritysten ja luontotoimijoiden yhteistyötä. Kaikki esimerkit sekä vinkkejä yritysten luontotyöhön on koottu materiaalisivulle Yritykset luonnon monimuotoisuuden tukijoina: yhteistyön eri mallit

Pitkävartisten saappaiden yli kohoavasta kasvillisuudesta on vaikea erottaa pientä ja hentoa jättipalsamin alkua. Silmä kuitenkin harjaantuu nopeasti tunnistamaan tämän kirkkaanvihreän haitallisen vieraslajin. Jättipalsamia Vähäjoen rannoilta torjuivat Visit Turku Archipelagon henkilökunta samalla kun he viettivät tyhypäivää.

”Teemme kerran vuodessa pienimuotoisen ympäristötempauksen. Yritämme omalla panoksellamme vaikuttaa johonkin ympäristönsuojelun osa-alueeseen, ja samalla se on meille yhdessäoloa ja tyhy-toimintaa. Luonnossa tekeminen on tosi kivaa yhteistä tekemistä”

Vieraslajitalkoiden järjestäjänä toimi Aurajokisäätiö. Säätiön Vieraslajit VEX -hankkeen projektikoordinaattorin Io Karusen mukaan talkootoiminta yritysten kanssa on erittäin hyödyllistä.

”Vieraslajit VEX -hankkeen päämääränä on lisätä kansalaisten tietoisuutta jättipalsamista: miten lajin tunnistaa, miten sitä torjutaan ja miksi se on haitallinen. Siksi järjestämme talkoita mahdollisimman monelle ryhmälle. Talkootyö voi auttaa ihmisiä oppimaan tunnistamaan kasvin ja innostaa heitä torjumaan sitä myös kotipihalla tai lähiympäristössään”.

Yritysyhteistyö on Aurajokisäätiölle uutta ja ilahduttava lisä osana toimintaa

”Tänä vuonna meille on ensimmäistä kertaa ohjautunut yrityksiä, joita kiinnostaa luontotoiminta. Me emme voi myydä säätiönä talkootoimintaa, kuten yritysmuotoiset toimijat tekevät, mutta olemme sopineet, että yritykset voivat vapaaehtoisesti tukea meitä talkoiden järjestämisen kattavalla summalla. Tämä on ollut meille antoisaa, ja on hienoa, että ihmiset ovat kiinnostuneita tällaisesta toiminnasta.”

Ympäristöohjelman omaava Visit Turku Archipelago oli erittäin tyytyväinen talkoiden antiin.

”Meille on tärkeää olla mukana luonnon monimuotoisuuden säilyttämisessä niillä keinoilla, mitä meillä on. Tämä on yksi tapa vaikuttaa, ja kokemus on ollut rikastuttava. Olemme saaneet paljon tietoa vieraslajeista ja niiden vaikutuksesta. Täytyy myöntää, että vieraslajivimma iski, kun jättipalsamia löytyi ja sai repiä niitä pois”, Palmeiro tiivistää.

Teidän yrityksenne mukaan luontotyöhön?

Olemme Varsinaissuomalaiset yritykset luonnon monimuotoisuuden tukijoina -hankkeessa halunneet luoda valikoiman toimintamalleja, joiden avulla pienetkin yritykset voivat osallistua luonnon monimuotoisuuden vaalimiseen paikallisesti, yhteistyössä paikallisten luontotoimijoiden kuten erilaisten yhdistysten, säätiöiden ja kuntien kanssa.

Tutustu materiaaliin, jossa esitellään kahdeksan erilaista toimintamallia, aina talkoista monimuotoisuuden lisäämiseen yrityksen omalla tontilla. Sivulle on koottu myös lista varsinaissuomalaisista luontotoimijoista yhteistyön käynnistämisen tueksi.

Lisätiedot

Anni Lahtela

kehittämisasiantuntija
040 6313 856
anni.lahtela@valonia.fi

Anni Himberg

projektityöntekijä
040 519 6083
anni.himberg@valonia.fi

Uutiseen liittyvät hankkeet

Varsinaissuomalaiset yritykset luonnon monimuotoisuuden tukijoina

1.10.2024–30.1.2026